Nábytkářství je na vzestupu

Likvidace lesů?

Velkým tématem je kácení lesů a zejména pralesů. Nejde ani tak o to, že odlesněná krajina je náhle nechráněná, je to šok pro tamní živočichy a přímé ohrožení pro ty chráněné z nich. Podstatné je, že nadměrné kácení (například v Amazonii) doslova ohrožuje zelené plíce planety a do budoucna by se nám mohlo hodně vymstít.

Důvod, proč se ale neustále kácí, je nasnadě. Rozhodně jím není to, že dřevem topíme. Ze dřeva se vyrábí mnoho různých produktů, používá se na stavby a lidé jsou ochotni za dřevo hodně platit. Je to jedna z nejcennějších světových komodit. A nevypadá to, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit.

Nábytkářské firmy

V minulosti se nábytek vyráběl pouze ručně, pečlivě – a hodně dlouho to trvalo. To by dnes nebylo myslitelné. Proto nábytkářské firmy „chrlí“ své výrobky v obrovském množství a zásobují jimi obchody po celém světě. Kvůli tomu také oproti minulosti výrazně poklesla cena některého typu nábytku a lidé neváhají obměňovat svůj nábytek třeba i po pár letech – ne kvůli jeho nefunkčnosti, ale protože chtějí a protože na to mají. Takový životní styl ale ještě víc roztáčí ničivé kolo kácení lesů a i některé prodejny nábytku nebo jeho výrobci se proti takovému trendu začínají hlasitě ozývat (například propadují nakupování již použitého nábytku, který je stále v perfektním stavu a je úplná škoda likvidovat ho).

Ruční výroba

Úplně jiným směrem jdou výrobci nábytku, kteří ani dnes nedají dopustit na ruční výrobu. Nejčastěji jde o zakázkovou výrobu a tvoří se nábytek přímo na míru zákazníkově přání. Takový nábytek vykazuje zpravidla vysokou kvalitu, kvalitní použité materiály, větší variabilitu a mnohem delší životnost. Zručný truhlář vyrobí nábytek, o kterém by se vám ani nesnilo a který v běžném obchodě ani neseženete. Kombinace materiálů také nebývá žádný problém. A i když je výsledná cena výrazně vyšší než u nábytkářských nadnárodních firem, tak zájemci si za takovou kvalitní, poctivou ruční práci rádi připlatí.

Pomoc internetu

Skvělé je, že zájemci o nový nábytek už nejsou odkázáni na obcházení jednotlivých obchodů a dlouhé rozmýšlení, co si pořídit. Díky internetu není těžké najít nabídky velkého množství obchodů třeba i na jednom místě (tedy jedné platformě), kde se dají navzájem porovnávat a kde najdete přesně to, o čem sníte. Výrobcům nábytku to dává zase další možnosti, jak dostat své zboží k zákazníkům a jak jim ukázat i takové designové kousky, které by jinak v kamenném obchodě třeba minuli bez povšimnutí. Internet dostává nábytek k lidem – a to téměř doslova.

Přečtěte si také Střechy v proměnách historie nebo Výroba umělých hmot dnes a tehdy

Fotografie